Bugun...Çocuklara Diyet Yaptırmak Doğru Mu?

Çocuklukta başlayan obezite, ileride birçok sağlık sorununa neden oluyor. Büyümenin önemli bir süreç olduğunu vurgulayan uzmanlar, çocuklarda diyet uygulamalarını doğru bulmuyor. Küçük yaşta obeziteyle mücadelede en önemli unsur kilo alımının engellenmesi

facebook-paylas
Güncelleme: 01-05-2019 09:38:34 Tarih: 28-03-2019 07:55

Çocuklara Diyet Yaptırmak Doğru Mu?

Çocuklukta başlayan obezite, sonraki yıllarda başta kalp damar hastalıkları, diyabet ve hipertansiyon olmak üzere birçok sağlık sorununa neden oluyor. Bu nedenle bebeklikten başlayarak sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi ve hareketli bir yaşam sürme bilincinin çocuklara yerleştirilmesi önem taşıyor. 
Acıbadem Kadıköy Hastanesi Büyüme ve İştah Bozuklukları Merkezi’nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, çocuklarda obezite tedavisiyle ilgili bilgiler veriyor:  

Neden obez oluyorlar? 
Çocukların obez olmasında birçok faktör rol oynar. Beslenme konusunda en önemli görev anne ve babalara düşer. Çocuklarının sadece beslenmesinde değil, günlük yaşamında da birçok konuda ailelerin dikkatli olması gerekir. Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, obeziteye yol açan dört faktörü şöyle sıralıyor:

 

 

Anne-babanın obez olması: 
Özellikle anne - babanın her ikisinin de obez olması durumunda risk daha da yükselir. Bu hem genetik olarak kilo almaya yatkınlığı oluşundan, hem de  anne-baba ile aynı yaşam koşullarının  ve beslenme alışkanlıklarının sürdürülmesinden kaynaklanır.

TV İzleme: 
Çocukların TV izlemeleri ile obezite gelişme riski arasında belirgin ilişki var. Benzer şekilde bilgisayar başında geçirilen saatlerin de katkısı önemli. TV ve bilgisayar karşısında geçirilen saatler arttıkça, obezite riski de artar. Özellikle sekiz saat ve daha uzun süre hareketsiz kalan çocukta obezite riski yüksektir.  Ayrıca TV seyretme sırasında besin tüketimini çağrıştıran ve özendiren reklam ve programlar da obezite gelişme riskine katkıda bulunur. 

Hareketsİz yaşam:
 Bir araştırmaya göre günde toplam 12 saatten daha az uyuyan çocuklarda obezite gelişme riskini daha yüksek. Bunun sebebi aslında çocukların az uyuması değil, aktif bir hayat tarzına sahip olmamalarıdır. Çünkü az aktif olan çocuklar gün içinde daha az yoruldukları için daha az uyurlar. Önemli olan çocuğun aktif ve hareketli olmasıdır. Bu nedenle az uyuyan ama hareketli çocukta obezite gelişme riski doğal olarak yüksek değildir. 

BİRİNCİ YAŞTA HIZLI KİLO ALMA
 İlk yıl içinde hızlı kilo alan çocuklarda da obezite gelişme riski daha yüksektir. 


Kilo verse de boyu mutlaka uzamalı
Çocukluk yaş grubunda obeziteyle mücadelede birincil derecede önemli olan konu, obezitenin gelişmesinin önlenmesidir. Çocuklarda büyüme temel bir süreçtir ve enerji-protein olmak üzere besin gerektiren bir biyolojik fonksiyondur. Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, bu nedenle çocuklarda özellikle de sınırları belirlenmemiş diyet uygulamalarının doğru olmadığını belirterek, şu noktaları vurguladı: 
l Çocukların bulundukları yaş gruplarına göre yaklaşımlarımız da değişkenlik gösterir. Örneğin, anne sütünün alındığı dönemde gelişen obezitede, anne sütünü kesmek gerekmez. 
l İlk iki yıl içinde kilo artış hızının azaltılması amaçlanmalıdır. Diyet uygulanırken de çocuğun büyüme parametreleri (boy-kilo) çok yakından izlenmelidir. 
l Çocuğun her koşulda boyunun uzamaya devam etmesi gerekir. Altı yaşından sonra kilo vermesi de amaçlanabilir. Ancak bu koşulda dahi çocuk kilo kaybederken boyu uzamaya devam etmelidir. 
l Çocuğun kilo kaybının yağ dokusundan olması sağlanmalı, adale kitlesi olumsuz etkilenmemelidir. 
l  Çocuğun yaş grubuna ve obezitesinin derecesine bağlı olarak tedavi yaklaşımında, kilo artış hızının azaltılması, aynı kiloda kalması ya da kilo kaybı amaçlanabilir.
Kaynak: Milliyet

Bu haber 68 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DİYET VE BESLENME Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
GÜNLÜK BURÇ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI