Bugun...Diyabet Nedir? Diyabet Tedavisi Nasıl Olur?

Diyabet diğer adıyla şeker hastalığıdır. Çok fazla kişide rastlanılan diyabet hastalığı farklı rahatsızlıklara da yol açabilmektedir. Bu nedenle diyabet teşhisi ve tedavisi doğru yapılmalıdır.

facebook-paylas
Tarih: 18-03-2019 13:22

Diyabet Nedir? Diyabet Tedavisi Nasıl Olur?

Diyabet kişinin tüm hayatını büyük oranda etkileyen önemli bir hastalıktır. Peki diyabet çeşitlerinelerdir? Diyabetin tedavisi nasıl olur?

Diyabet Nedir?

Diyabet, kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun; eksikliği ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik metabolizma bozukluğudur.

Diyabet Tedavisinin Bileşenleri

Hastalığın en önemli tedavi bileşeni, sağlıklı yaşam tarzının oluşturulmasıdır (sağlıklı davranışların kazanılması). Sağlıklı yaşam tarzının oluşturulması için; sağlıklı beslenmek, fiziksel aktivitenin artırılması, ideal vücut ağırlığının korunması, sigaranın bırakılması, alkol tüketiminin sınırlandırılması temeldir. Önemli bir bileşen de ilaç tedavisidir. Bunlar ağızdan alınan şeker düşürücü ilaçlar, insülin ve insülin dışı ilaçlardır.

Tedavi, bireye özgü planlanmalıdır. Bu tedavi bileşenlerinin diyabetli birey tarafından başarıyla uygulanabilmesi için diyabet eğitimi gereklidir. Eğitim, diyabetli bireyin bilinçlenmesini sağlar. Diyabet eğitimi alan bireyler diyabet kontrollerini sağlamada daha başarılıdır. Bu nedenle tüm diyabetlilerin diyabet eğitimi alması önerilmektedir. Diyabet eğitimi, sadece diyabetli için değil, aynı zamanda diyabetlinin ailesini, sağlık çalışanlarını ve karar makamlarını da kapsamalıdır
Kaynak: Milliyet

Bu haber 89 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEDAVİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
GÜNLÜK BURÇ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI