Bugun...Gluten Herkes İçin Zehir Değil

Son dönemlerin en çok tartışılan konusu “Gluten” sadece tahıllarda değil, pek çok yiyecek ve içecekte, hazır besinlerde, kozmetik ürünlerde ve diş macununda bile bulunuyor. Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü: "Birçok insan, olumsuz yan etkileri olmaksızın gluten içerikli besinleri tüketebilir" .

facebook-paylas
Güncelleme: 01-05-2019 06:49:50 Tarih: 19-04-2019 15:10

Gluten Herkes İçin Zehir Değil

İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, son dönemlerde basında ve özellikle televizyon kanallarının sağlık programlarında Gluten'e karşı bilgilendirmeler yapılırken, Gluten içeren besinlerin birçok insan tarafından olumsuz yan etkileri olmadan tüketebileceğini vurguladı.

Çeşitli bilimsel kaynakların glutenin çölyak hastaları dışındaki kişiler için güvenli olduğunu iddia etmesine rağmen, bunun tam tersini, yani glutenin çoğu insan için zararlı bir madde olduğunu açıklayanlar da var. Konu ile ilgili olarak İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji alanında sayılı bilim insanları arasında yer alan Prof. Dr. Gümürdülü, glutenin hem zararları hem de yararları bulunduğunu söyledi. 

Glutenin buğday, kavuzlu buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunan bir proteinler ailesinin çatı adı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gümürdülü: “Gluten; tahıllar dışında pek çok yiyecek ve içecekte, hazır besinlerde, bira, alkollü içecekler, soslar, çorbalar, turşular, sirke, bulgur, irmik, kuskus, müsli gibi besinlerde bulunur. Toksik bir protein olan gluten, ayrıca gıda sektörü dışında diş macunlarında, şampuanlarda, maskaralarda, kremlerde, ilaçlarda, rujlarda kıvam artıcı olarak kullanılmaktadır” diye konuştu. 

Glutenin, birçok insan için mide ve bağırsak kanalı yoluyla kolaylıkla sindirilebilen normal bir protein olduğunu, “Ancak, bazı kişiler gluteni sindiremez. Bu kişiler çölyak hastalığı olarak adlandırılan gluten intoleranslarıdır” dedi. Çölyak hastalığının, bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus adı verilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir alerjik sindirim sistemi hastalığı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gümürdülü, şöyle devam etti: 
“Başka bir tanımla çölyak hastalığı yaşam boyu süren gıda alerjisidir. Bunun en önemli belirtileri ise yaygın olarak şişkinliktir. Özellikle yemekten sonra ağrı verecek kadar şişkinlik oluşur. İshal, kabızlık ve kötü kokulu dışkı kişinin ishal ya da kabız olması en önemli belirtileridir. Karın ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk hissi, cilt sorunları, depresyon ve nedensiz kilo kaybı da bunun belirtileri arasında sayılabilir.” 

Gümürdülü, buğday alerjisi ya da non çölyak gluten hassasiyeti olarak bilinen rahatsızlığın çoğu kişi tarafından bilinmediğini, oluşan belirtileri ise başka hastalıklarla yorumladığını bu yüzden de tedavinin gecikebildiğini sözlerine ekledi. 
Kaynak: Adana / Sağlık / Adana / Sağlık / 20190419AW680258

Bu haber 196 defa okunmuştur.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DİYET VE BESLENME Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
GÜNLÜK BURÇ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI